جاذبه های گردشگری فارس

  

بهشت گمشده، قطعه‌ای از بهشت و سرزمینی همزیست با آب ، درخت و کوهستان است که در گوشه شمال غرب شیراز از توابع شهرستان مرودشت قرار گرفته و هر سال میهمانان و مسافران را از اقصی نقاط کشور به سوی خود فرا می‌خواند.

این منطقه دیدنی که زیبایی انبوه درختان و پرآبی رودخانه‌هایش چشم هر بیننده را می‌نوازد و میهمانان را به تحسین و تکریم آفرینش گر هستی وا می دارد از جمله مناطق حفاظت شده استان فارس است.
انبوه درختان در منطقه بهشت گمشده در پاره‌ای ازمناطق چنان پنجه در پنجه هم انداخته‌د و سقفی از نوازش بر سر رهگذران و گردشگران ساخته که به سختی می توان درخشش آفتاب را از میان شاخ و برگ درختان دید.
در این منطقه زیباو دیدنی آنچه به چشم می‌آید سبزی و زیبایی مناظر شگرف و آنچه به گوش می‌رسد صدای نوازشگر آب و نغمه پردازی پرندگان و آنچه احساس می شود طراوت و سرزندگی است.

منطقه حفاظت شده بهشت گمشده یا تنگ بستانک، بخشی از حوزه زاگرس میانی و حوزه آبخیز رود کر(‪ (kor‬می‌باشد که در امتداد شرقی رشته کوه دنا واقع گردیده است.
این زیست بوم که از مناطق عمده گردشگری طبیعی استان فارس محسوب می‌شود، دربرگیرنده پدیده‌های کم نظیر و منحصر به فرد طبیعی بسیار است.
بلندترین قله این منطقه کوهستانی و مرتفع، کوه رنج به ارتفاع سه هزارو ‪ ۹۵۰‬متراست که هیبت پر صلابت آن بر همه منطقه بهشت گمشده خودنمایی می‌کند.
بهشت گمشده یکی از پرباران‌ترین مناطق استان فارس و تامین‌کننده منابع عمده‌آب سد درودزن، دریاچه‌های بختگان،طشک و همچنین اراضی کشاورزی دشت‌های حاصلخیز بیضا، کامفیروز و کربال است.
مساحت این منطقه ‪ ۱۵‬هزار و ‪ ۳۲۴‬هکتار است که در شمال غربی استان فارس و در فاصله ‪ ۱۲۰‬کیلومتری شهر شیراز در بخش کامفیروزاز توابع شهرستان مرودشت قرار دارد.
موقعیت جغرافیایی بهشت گمشده بین ‪ ۳۰‬درجه و ‪ ۱۵‬دقیقه تا ‪ ۳۰‬درجه و ‪۲۵‬ دقیقه‌عرض شمالی و ‪ ۵۲‬درجه و ‪ ۲‬دقیقه تا ‪ ۵۲‬درجه و ‪ ۱۶‬دقیقه طول شرقی است.
این منطقه‌دارای اقلیم ایرانوتورانی‌است،تابستان‌های خشک داردو زمستان‌های بسیارسردآن‌با برف و یخبندان همراه است و متوسط بارندگی آن ‪ ۴۷۹/۴۲‬میلیمتر است.
تنگ بستانک یا همان بهشت گمشده دره زیبایی است که جهت امتداد آن شرقی غربی است و صخره‌های عمودی و مرتفع دو طرف آن را دربرگرفته است.
یکی از ویژگی‌های این پدیده طبیعی بستر سنگی کف دره است که رویشگاه درختان چنار، گردو و گیاهان سایه پسند است.


این درختان درفضای کم نور تنگ بستانک برای دسترسی به نور،دررقابت هستند و قامت بلند و تاج پوشش به هم پیوسته‌ای دارند.
زیست بوم آبی دریاچه پشت سد درودزن، مهمترین زیستگاه آبی بخش کامفیروز است که زیستگاه جانبی منطقه حفاظت شده تنگ بستانک می‌باشد.
این دریاچه آب شیرین، زیستگاه دو گونه از ماهیان بومی و سه‌گونه از کپور پرورشی است و از مکان‌های حائز اهمیت برای زمستان گذرانی پرندگان مهاجر می باشد.
پوشش گیاهی منطقه تنگ بستانک شامل دو جامعه پسته و بادام و جامعه بلوط است ودرختان و درختچه‌هایی از قبیل کیکم،زرشک،شیرخشت،بنه،چنار و گیاهان مرتعی از قبیل خارشتر،شیرین بیان،درمنه،گون و گرامینه را دارا می‌باشد.
پستانداران منطقه ، کل و بز،خرس قهوه‌ای،سمور،گرگ،روباه،شغال ،کفتار و خرگوش هستند و پرندگان منطقه شامل کبک ، تیهو، کبوتر، فاخته، خروس کولی، دارکوب ، عقاب و لاشخور است.

/ 1 نظر / 3 بازدید
خالد

آفرین بر تو دختر شیرازی . وبلاگ عالی داری مسرور شدم وقتی ژ دریافتمت . اما از شیراز و دشت با صفای ارژن در زمان سربازی خاطرها به یاد م مانده است . پاسگاه دشت ارژن را برای خاطره ها دوست تدارم . اهل چهارمحال هستم و از شهرکرد . اگر توانستی به من سری بزن