جاذبه های گردشگری فارس - تخت جمشید

 

تَختِ جَمشید یا پارسه که در شهرستان مرودشت در شمال  استان فارس واقع است، نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که طی سالیان پیوسته، پایتخت مجلل و تشریفاتی امپراتوری ایران در زمان امپراتوری هخامنشی بوده ‌است. در این شهر باستانی، مجموعه کاخ‌هایی به نام تخت جمشید وجود دارد که در دوران زمامداری داریوش بزرگ ،اردشیر اول  وحشایار شاه بنا شده‌است و به مدت حدود ۵۰ سال، مرکزی برای برگزاری مراسم آیینی و جشن‌ها مخصوصاً نوروز  بوده‌است. تخت جمشید با نام‌های پارسه، هزارستون، چهل منار و پرسپولیس نیز معروف است. در نخستین روز سال نو گروه‌های زیادی از ملل گوناگون به نمایندگی از ساترابی ها یا استانداری‌ها با پیشکش‌هایی متنوع در تخت جمشید جمع می‌شدند و هدایای خود را به شاه تقدیم می‌کردند  بنیانگذار تخت جمشید  داریوش بزرگ بود، البته پس از او پسرش خشایار و نوه‌اش اردشیر با گسترش این مجموعه به بزرگی آن افزودند. بسیاری از اطلاعات موجود که در مورد تاریخ هخامنشیان و فرهنگ آنها در دسترس است به خاطر سنگ‌نبشته‌هایی است که در این کاخ‌ها و بر روی دیواره‌ها و لوحه‌های آن حکاکی شده‌است باور تاریخدانان بر این است که اسکندر مقدونی سردار یونانی در ۳۳۰ پیش از میلاد، به ایران حمله کرد و تخت جمشید را به آتش کشید و احتمالاً بخش عظیمی از کتابها، فرهنگ و هنر هخامنشی را با اینکار نابود نمود. با این‌حال ویرانه‌های این مکان هنوز هم در شهرستان مرودشت در استان فارذس برپا است و باستان شناسان از ویرانه‌های آن نشانه‌های آتش و هجوم را بر آن تأیید می‌کنند.

/ 4 نظر / 3 بازدید
سارینا

اسمش را میگذاریم؛دوست مجازی اما آنسو یک آدم حقیقی نشسته . . خصوصیاتش را که نمیتواند مخفی کند ...وقتی دلتنگی ها و آشفتگی هایش را مینویسد وقت میگذاردبرایم، وقت میگذارم برایش . . نگرانش میشوم دلتنگش میشوم . . وقتی درصحبت هایم،به عنوانِ دوست یاد میشود مطمئن میشوم که حقیقی ست . . هرچند کنارهم نباشیم هرچند صدای هم راهم نشنیده باشیم، من برایش سلامتی و شادی آرزو دارم هرکجا که باشد --- پس دوست من در دنیای مجازی دوستت دارم ... عزیزم میشه سایتم رو لینک کنی[بغل][ماچ] www.talarank.com سایت افزایش بازدید ثبت نام کن سایت ما رو لینک کن 500 تا بازدید رایگان جایزه بگیر+ vpn رایگان!!!

سلام دوست عزیزم از این همه اظهار لطف ومهربانی شما متشکرم در اسرع وقت سایت شما رو لینک خواهم کرد . با تشکر دختر شیرازی

سلام دوست عزیزم از این همه اظهار لطف ومهربانی شما متشکرم در اسرع وقت سایت شما رو لینک خواهم کرد . با تشکر دختر شیرازی

سیاوش آریا

با درود بی کران و سپاس از تلاش هایتان...بازگویی چند نکته بایسته است،نخست این که:این بنا نزدیک 120 سال برای برگذاری آیین ها و جشن نوروز استفاده می شده است نه 50 سال؟دو دیگر این که پارسه هیچ گاه پایتخت نبوده و تنها برای آیین نوروز و جشنی مانند مهرگان استفاده می شده است.سه آن که:کاخی به نام تخت جمشید در این مکان وجود نداشته و ندارد ونام درست آن پارسه است که اشاره فرموده اید.ودر پایان یورش الکساندر مقدونی(نه اسکندر ایرانی) به پارسه و پاسارگاد دروغی بزرگ است و هیچ نشانه یی از آتش سوزی در پارسه نیست چون سنگ های آن از جنسی است که آتش نمی گیرند.البته می دانم که شما نیز در بیشتر کتاب ها این ها را خانده اید و در تارنگار خود نبشته اید ولی شوربختانه حتا باستان شناسان هم پی به این نکات نبرده اند به جز اندک شماری....شادزی و پاینده ایران